Strój ze SkjoldehamnPółnocna Norwegia
ZnaleziskoSkjoldehamn to miejscowość na Norweskiej wyspie Angoya gdzie w roku 1936 zostały znalezione ludzkie zwłoki wraz z którymi zachował się w doskonałym stanie ubiór mężczyzny. Początkowo datowano znalezisko na XII lub XIV wiek ale powtórzone badania metodą węgla C14 pokazały, że znalezisko idealnie wpasowuje się w epokę wikingów. Datowanie wskazuje, że ofiara znalazła się w bagnie najprawdopodobniej w okresie 970-1050r.
TunikaW znalezisku tym mamy zarówno koszulę jak i tunikę, co daje nam dość dobry obraz całkowitego stroju.
Tunika uszyta była z wełny nićmi lnianymi. Mankiety, dół tuniki i szyję dodatkowo obrobiono i zabezpieczono wełnianymi lamówkami.
Krój tuniki można bardzo dobrze odtworzyć ze względu na doskonały stan w jakim zachowało się znalezisko.
Tunika posiada wszyte na dole 4 kliny oraz rozcięcie z przodu i z tyłu ułatwiające poruszanie. Rękawy zwężają się u mankietom, a pod pachy wszystko niewielkie wstawki materiału.
KoszulaKoszula ze Skjoldehamn (obok zbliżenie tuniki) wykonana jest w ciekawy sposób gdyż posiada kołnierz, a ponadto na piersi zapinana jest dość charakterystycznie i niespotykanie. Wykonana jest też z wełny.
"Klapka" na piersi koszuli zapinana jest na guzik.
Podobnie jak w przypadku tuniki można dokładnie określić krój koszuli.
SpodnieSpodnie wykonane są wedle bardzo prostego kroju i składają się z dwóch elementów. Szyte są jedynie od środka nogawic i w kroku choć w tym przypadku bazujemy na bardzo niewielkich skrawkach materiału i możliwe, że szczegóły naszej interpretacji odbiegają odrobinę od ich faktycznego, pierwotnego wyglądu.
KapturKaptur ze Skjoldehamn wykonany jest z czterech fragmentów materiału wełnianego, zszytego razem. Nie znalazłem informacji na temat nici użytych doszycia ale analogicznie do innych znalezisk ze Skjoldehamn założyć można, iż była to nić lniana.
Dwa główne fragmenty stanowiące "głowę" kaptura to prostokąty, natomiast dwa stanowiące przód i tył były kwadratami.
Kaptur znalezisko z wełny
Rekonstrukcja ze skóry
Wykrój
Aby kaptur lepiej leżał i nie przesuwał się, przedni kwadrat winien być nieco mniejszy od tylnego, a całość szyta pod kątem. Co lepiej pokazuje schematyczny rysunek zamieszczony w tym wątku wraz z innymi krojami stroju ze Skjoldehamn.