Podsumowując temat.
SPLOT SKOŚNYKandydat może mieć najprostszy splot skośny rządkowy tworzący biegnące skośnie "kreseczki".
Bez żadnych udziwnień i kombinacji (np. dających drobną, biegnącą skośnie jodełkę).
TO JEST OK!TO NIE JEST OK!Materiał powinien być tkany z jednego koloru nitek lub z nici o bardzo zbliżonym do siebie odcieniu.
(Bardzo zbliżony odcień to ma być bardzo zbliżony odcień, a nie np. żółty i pomarańczowy albo szary i niebieski).Wynika to z faktu, iż farbowaniem naturalnym niełatwo jest uzyskać duże ilość przędzy o jednakowym zabarwieniu. W takim przypadku, kolory nici wątku i osnowy mogą nieznacznie różnić się od siebie.
Sploty dwukolorowe, tzn takie, w których nitki wyraźnie różnią się kolorem
są niedozwolone.TO JEST OK!(jeden kolor)
TO JEST OK!(zielone ciapki wynikające z ręcznego farbowania i niejednolitej barwy przędzy)
TO NIE JEST OK!(Wyraźne połączenie niebieskiego i szarego)
Trzy rady "Wujka dobra rada":Jeśli kupując materiał masz wątpliwości i wydaje Ci się, że może być nieodpowiedni to kup inny, bo Starszyźnie też zapewne wyda się nieodpowiedni.
A jeśli nie musisz kupować online, to weź kogoś z drużyny do sklepu albo na kram i tam wybierzcie razem, bo fotografie często przekłamują, zarówno w kwestii kolorów jak i splotu czy faktury materiału.
Możliwość korzystania ze splotów innych niż płócienny przez kandydatów (to samo dotyczy pozostałych splotów dla pozostałych statusów) wprowadziliśmy po to, by każdy (na swój sposób) mógł sprawić sobie "bogatszy", ładniejszy i mniej pospolity strój, który przywdzieje podczas biesiad czy obrządków. Uszycie sobie obozowej tuniki czy spodni do walki z takiego materiału to utrata szansy posiadania czegoś wyjątkowego, kiedy nadarzy się naprawdę okazja by się w stroju takim zaprezentować.
A uszycie lanserskiego stroju i używanie go przy garach czy rąbaniu drewna to jak kopanie ogródka w marynarce od garnituru. Delikatnie mówiąc, wygląda to słabo
Pamiętajcie o tym komponując sobie odzienie.