The origin of the word "mustard" comes from two Latin words (mustum ardens) which means "burning must" because in ancient times mustard was prepared with must (unfermented grape juice). This word then gave rise to the word "mustard" in English.
Źródło: http://www.moutarde-de-meaux.com/en/histo-origine-moutarde.php
Jest tu również wspomniane, że musztarda stołowa została rozpowszechniona wśród Galów przez Rzymian. Jej produkcje uregulowano w XIV wieku, ale ewidentnie była znana wcześniej. Potwierdzić to może ten fragment z innego artykułu:
Gorczyca polna – jej ostry smak znamy i dziś, a jest przyprawą, której znajomość źródła archeologiczne potwierdzają już od około 2000 lat p.n.e. Nasiona gorczycy jasnej zidentyfikowano w odkopanych niedaleko Bagdadu sumeryjskich naczyniach zasobowych. Jakie znaczenie miała u naszych przodków – trudno powiedzieć. Z pewnością nasiona gorczycy mogły być używane do marynat, ale czy nasi przodkowie potrafili wyrabiać z nich musztardę? Wspomniane wcześniej znalezisko z osady nadjeziornej w Niemczech sugeruje, że spożywano ją w starożytnej Europie – i to już od neolitu. Wczesnośredniowieczni Słowianie znali zapewne ocet, znali gorczycę, ale czy łączyli te składniki, aby uzyskać musztardę?
Źródło: https://igimag.pl/2018/02/kuchnia-dawnych-slowian-ziola-przyprawy/
Gorczycę znaleziono również w Gieczu: http://www.giecz.pl/index.php?go=polcyn_2000
Zagraniczne stronki piszę też, że używali jej wikingowie, choć jakiś badań nie szukałem: https://www.historyonthenet.com/what-did-vikings-eat
Na wiki (https://pl.wikipedia.org/wiki/Gorczyca_czarna) jest również wspomnienie, że gorczyca wymieniana jest w Talmudzie jak i Nowym Testamencie.