Grody w okolicy Skierniewic

Artykuły i tematy, które nie znalazły swego miejsca powyżej, a warte są przeczytania i zachowania.
Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6861
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Grody w okolicy Skierniewic

Postautor: Arnor » wt 14 gru 2010, 16:16

Okolica Skierniewic, zarówno ta najbliższa jak i ta nieco dalsza, obfituje w pozostałości po strażnicach i grodziskach, których datowanie rozciąga się od wczesnego średniowiecza aż po XII wiek. Tutaj wspomnieć należy, iż wbrew temu, co nieraz pokutuje w mentalności laików, nawet późnośredniowieczne grody w większości budowane były z drewna i pod wieloma względami przypominały, a w niektórych przypadkach były wręcz takie same jak ich wczesnośredniowieczne odpowiedniki. Dlatego też, w spisie grodów znajdujących się w okolicy Skierniewic, zamierzam ująć także te, które wykraczają poza ramy czasowe okresu, który odtwarzamy.

Poniższy spis postaram się zrobić skrupulatnie i rzetelnie, początkowo bazując na wiedzy znalezionej w internecie, a z czasem (jeśli się uda) na informacjach z fachowej literatury. Każda pozycja opisana będzie wg. schematu, zawierającego umiejscowienie, opis, datowanie oraz zdjęcia (docelowo także mojego autorstwa).

Jednocześnie zwracam się do każdego z prośbą, jeżeli natkniecie się na wzmianki o grodziskach znajdujących się w okolicy Skierniewic (tak mniej więcej pomiędzy Brzezinami, Łowiczem, Mszczonowem i Rawą Maz.) chociażby zdawkowe informacje lub sam fakt, iż grodzisko znajduje się tam poproszę o info.

Do tej pory udało mi się znaleźć wzmianki o grodziska w Starej Rawie, Kurzeszynie, Rzeczkowie, Psarach, Rawie Mazowieckiej, Dzwonkowicach i Rudzie. O niektórych można znaleźć informacje w sieci, a o innych jedynie pojedyncze wzmianki.

*Stara Rawa*
Grodzisko wczesnośredniowieczne w Starej Rawie (nr rej. 289 z 01.07.1968r.).

Historia: Stara Rawa jest jednym z najstarszych osiedli na terenie Mazowsza. Miejscowość, znana pierwotnie jako Rawa została, po założeniu Rawy Mazowieckiej, nazwana Starą Rawą.
W średniowieczu Stara Rawa była ważną miejscowością na szlaku łączącym Łowicz z Rawą Mazowiecką.

Lokalizacja: Grodzisko znajduje się około 1 km na południowy wschód od kościoła w Starej Rawie, tuż za wsią, 300 metrów od koryta rzeki Rawki, w pobliżu strumienia będącego jej lewym dopływem.

Opis: Pozostałość dawnego grodu ma tu kształt ściętego stożka o wysokości do 6 metrów o stromych zboczach i otoczone jest częściowo zachowaną fosą o szerokości 3 metrów oraz słabo czytelnym, zniwelowanym dziś wałem dookolnym. Od strony południowej fosa jest zasypana. Miejscowi nazywają grodzisko "Łysą Górą".

Datowanie: Grodzisko to jest pozostałością XI-XII-wiecznej rycerskiej strażnicy, pełniącej zapewne ważną rolę na wspomnianym wcześniej szlaku.

Zdjęcia:

Obrazek
Stara fotografia grodziska

Obrazek
Grodzisko w Starej Rawie

Inne zdjęcia:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/47/Stara_Rawa_grodzisko01.jpg
Grodzisko wśród drzew (jesień)

http://lh3.ggpht.com/meteor2017/SHPDAZcufuI/AAAAAAAAp0k/sQlcMusNcBE/IMG_8991.JPG
Grodzisko w porze żniw (duża fotografia)

*Dzwonkowice*
Grodzisko wczesnośredniowieczne w Dzwonkowicach (nr rej. 288 z 01.07.1968r.).

Historia: ---

Lokalizacja: Wczesnośredniowieczne grodzisko w Dzwonkowicach (gmina Nowy Kawęczyn, powiat skierniewicki) leży ok. 1.3 kilometra na wschód od kościoła w Starej Rawie, wśród malowniczych łąk, w zakolu rzeki Rawki, na wschodnim (prawym) jej brzegu.

Opis: Grodzisko niewidoczne z daleka, gdyż porośnięte dzisiaj drzewami ma kształt ściętego stożka o stromych zboczach i wysokości do 6 metrów. U podstawy otoczone jest słabo już dziś widocznymi: wałem i fosą.

Datowanie: Wczesne średniowiecze

Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

*Ruda*
Grodzisko Stożkowe w Rudzie (nr. rej. 464 17.07.1977 r.)

Historia: Nazwa wsi pochodzi od występujących tu niegdyś rud żelaza zw. Darniowymi, wytapianymi i przerabianymi w miejscowej kuźnicy w XIII do XVIII w.

Lokalizacja: Grodzisko znajduje się w miejscowości Ruda, nieopodal leśniczówki Ruda, w zakolu rzeki Rawki tuż przy drodze asfaltowej.

Opis: Grodzisko jest stromym stożkiem, o niewielkiej średnicy i lekko spłaszczonym wierzchołku. Całość, ze względu na fakt, iż grodzisko znajduje się w terenie leśnym, porastają drzewa.

W najbliższej okolicy wsi odnaleziono też: grób ciałopalny, kopce zmienne (Kurhany), z wpływów rzymskich oraz ślady osady wczesnośredniowiecznej w postaci kamienia żarnowego.

Datowanie: XI-XIIw

Zdjęcia: ---

*Rzeczków*
Grodzisko Wczesnośredniowieczne (1030/290 z 10.07.1968 r.)

Historia:---

Lokalizacja: Grodzisko znajduje się na wierzchołku wzgórza zwanym „Łysą Górą”, wyniesionego 20 m ponad rzekę Łupię o zboczach porośniętych laskiem,

Opis:---

Datowanie: Wczesne średniowiecze

Zdjęcia: ---


*Kurzeszyn*
()

Historia: Pierwsze pisemne wzmianki o Kurzeszynie pochodzą z XV w., aczkolwiek osadnictwo na tym terenie ma znacznie starsze tradycje czego dowodem jest m. in. grodzisko leżące na terenie dzisiejszej wsi.

Lokalizacja: Grodzisko znajduje się tuż nad rzeką Rawką, nieopodal zabudowań wiejskich. Jako jedyne z odwiedzonych przez drużynę grodzisk oznaczone jest tablicą informacyjną.

Opis: Na terenie wsi nad rzeką znajdują się fragmenty (około 40%) grodziska z połowy XII wieku. Są one pozostałością grodu drewnianego wznoszącego się na szczycie stromego wzniesienia obok którego przepływa rzeka Rawka.
Jest to zadrzewione miejsce, będące celem spotkań okolicznych mieszkańców.

Datowanie: połowa XII w.

Zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

*Rawa Mazowiecka*
Grodzisko Stożkowate ()

Historia: Rawa Mazowiecka pierwszy raz pojawia się w źródłach historycznych w 1228, lecz prawdopodobnie jeszcze wtedy nie posiadała praw miejskich.

Lokalizacja: Wczesnośredniowieczne grodzisko stożkowate w Rawie Mazowieckiej znajduje się około 1.8 kilometra na południowy wschód od rynku, na skraju miasta, na cyplu wzniesienia pośród łąk, pomiędzy drogami do Inowłodza i Głuchówka (Krakowską i Reymonta).

Opis: Pozostałością dawnego grodu jest tu wysoki na 11 metrów, ścięty stożek na planie zbliżonym do kwadratu, otoczony częściowo zachowanym pierścieniem fos i wałów zewnętrznych o wysokości do 4 metrów. Wejście do dawnego grodu znajdowało się od strony północnej. Dawne podgrodzie otoczone słabo zachowanym wałem obronnym i zewnętrzną fosą znajdowało się od strony wschodniej.
Grodzisko otoczone jest podwójnym pierścieniem wałów i fos. Porośnięte starodrzewem i krzewami.
Grodzisko położone jest na cyplu wzniesienia wysuniętego w podmokłe łąki. Obiekt wpisany jest do wojewódzkiego rejestru zabytków. Anielska Góra (nazywana też Szwedzkim okopem) identyfikowana jest z pierwotną lokacją grodu rawskiego.

Datowanie: druga połowa XIIIw.

Zdjęcia:

Obrazek

*Psary*
()

Historia: Psary są starą miejscowością. Ich okolice były gęsto zaludnione od średniowiecza, zaś sama osada, według niepotwierdzonych danych, może pochodzić nawet z X / XI w., na pewno zaś istniała w wieku XV.

Lokalizacja: ---

Opis: ---

Datowanie: ---

Zdjęcia: ---
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6861
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » pt 11 lut 2011, 21:46

Witam
Najbardziej Ciekawi mnie grodzisko w Skierniewicach choć będę bardzo wdzięczny tez za informacje o pozostałych.

Niestety w Dzwonkowicach nie byłem osobiście więc nie pomogę na tę chwilę.

P.S. Z kim w ogóle mamy przyjemność ?? ;)
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6861
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » sob 12 lut 2011, 02:32

Wiesz, żyłem przez 26 lat w Skierniewicach. Szukałem wszystkiego o jego średniowiecznych korzeniach. Wypytywałem w Izbie Pamięci Skierniewic itd. ale skończyło się na mglistych informacjach, ze może, coś gdzieś na terenie parku. Nawet o zamku, który na 100% był w Skce nie pozostały żadne informacje. Choćby wzmianka o lokalizacji dokładnej. Tak więc nie łudzę się nawet, iż gdziekolwiek jest wiadomość na temat położenia "grodziska" w Skierniewicach. A park zna jak własną kieszeń i nie ma tam struktur, które choćby sugerowały obecność budowli (wczesno)średniowiecznej. Niestety :/

P.S. A Imię? Łatwiej jest się porozumiewać jeśli zna się miano rozmówcy :>
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6861
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » śr 04 sty 2012, 17:33

Fotki Meteora:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Dis
Początkujący skryba
Posty: 225
Rejestracja: śr 07 kwie 2010, 00:00
Lokalizacja: Skierniewice

Postautor: Dis » czw 11 lip 2013, 21:52


Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6861
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » czw 11 lip 2013, 23:40

10 lat temu w izbie historii skc nie wiedzieli nic, poza tym, że "kiedyś były wykopki i w parku coś było". Ja się cieszę, że cokolwiek odnaleziono. Nie liczę, że pociągnie to za sobą jakiekolwiek inwestycje w tym kierunku ale chociaż będziemy mieli info w którym wieku ludzie mieszkali na terenach skce. Choć już z tego co mamy wiadomo, że od pradziejów do średniowiecza ale to były okolice. Teraz będzie wiadomo konkret co się działo i kiedy w centrum skce.

BTW: Osobiście bym się wybrał do Izby i zainteresował tematem. Cokolwiek może być dla nas ważne. Zanim trafi do skrzyni/katalogu/magazynu/'amen...
"Nie ma miękkiej gry"

Awatar użytkownika
Gard
W Walhalli
Posty: 450
Rejestracja: śr 06 maja 2009, 00:00
Lokalizacja: Żyrardów

Postautor: Gard » wt 17 gru 2013, 10:10

Nowo powstająca strona o grodziskach w Polsce: http://snap.uni.lodz.pl/grody/
„Pod koniec maja, w islandzkiej porze przeprowadzek, Hallbjorn zaczął się przygotowywać do opuszczenia domu teścia. (…) Osiodławszy konie Hallbjorn poszedł po Hallgerdę [żone], która siedziała w swojej izbie. Kiedy zawołał, aby wstała i szła z nim, nie odpowiedziała ani nie ruszyła się z miejsca. Hallbjorn wołał ją trzy razy, lecz na próżno, wówczas zaśpiewał urywki pieśni błagalnej – to też nie pomogło. W końcu okręcił sobie jej długie włosy wokół dłoni i spróbował wyciągnąć ją z krzesła, ale ona ani drgnęła. Wówczas chwycił miecz i odciął jej głowę.”

Awatar użytkownika
Arnor
Jarl
Jarl
Posty: 6861
Rejestracja: sob 12 kwie 2008, 00:00
Lokalizacja: Z Kwitnącego Krzewu Dzikiego Bzu
Kontaktowanie:

Postautor: Arnor » wt 17 gru 2013, 10:16

Znam, linkowałem na FB :)

Ciekawe jak się rozwinie.
"Nie ma miękkiej gry"


Wróć do „Skarbnica wiedzy”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości